Merhaba öğrenciler! Sohbet odaları Bugün size anlatacağı ifadesi kapmak için hazır. Bir şeyin kapmak için hazır bulunduğunu söylerseniz, bu hemen hemen kimse tarafınca talep edilmedi, rezerve edilmedi yada alınmadı – kısaca birisinin alması, alması yada satın alınması için kullanılabilir. Diyelim ki iş başındasınız ve birileri her insanın paylaşabileceği bir pizza getiriyor. Hepimiz birazcık pizza yedikten sonrasında bir dilim kaldı. “Son pizza parçası kapmak için hazır – kim istiyor?” Kabul edebilirsiniz.

Bu durumda, pizza dilimi almak serbestti, sadece chat eşyalar satışa çıktığında kullanılan “kapmak için yukarı” da görebilirsiniz – mesela, bir oyuncak mağazası yayınlayabilir, “Bu sınırı olan sayıda aksiyon figürleri kapmak için hazır . ” – bu her insanın satın alabilmesi için satılmaya hazır oldukları anlamına gelir.

Bu ifade, rastgele insanlara bazı ödüller verilen bir armağan olduğunda kullanılabilir. Mesela, bir radyo istasyonu “Rock konserine kapmak için iki biletimiz var – kazanma şansınızı arayın!” – bu durumda biletler sohbet hepimiz tarafınca alınabilir, sadece kazanan rastgele seçilir.

Ümit ederim şimdi “kapmak için hazır ol” ifadesini daha iyi anlarsınız. Bir sonraki derste görüşürüz!