İnternet geniş bir data deposudur ve dünyanın her yerindeki kullanıcılar gördükleri programları bilgisayarlarına indirebilirler. Ne yazık ki, dünyaya açık bir bağlantıya haiz olmak, günümüzün çevrimiçi ortamında da tehlikeli olabilir, bilhassa de bilincinde olmadan bilgisayarınıza indirilebilen adware ve casus yazılım uygulamalarının yükselişine bakmış olduğunuzda.

İşyerindeki bazı teknoloji meraklılarının casus yazılımlarını ve reklam yazılımlarını duymuş olabilirsiniz, fakat aslen sizin için ne anlama geliyor? Normal olarak, bu tür şeyler yalnızca iş bilgisayarlarını ve sunucularını etkisinde bırakır, değil mi? Yanlış. Casus yazılımlar ve reklam yazılımları, ister işyerinde ister evde gezinirken, herhangi bir bilgisayara indirilebilir. Hatta kimi zaman en olası adaylar olacağını düşündüğünüzden gelmiyor: porno siteleri, kumar siteleri ve öteki yasadışı materyaller. Talihsiz kısım, kimi zaman saygı duyulan bulunduğunu düşündüğümüz şirketlerin aslen her hareketinizi seyretmek için casus yazılımlar kullanımı olabilir.

Casus yazılımlar ve reklam yazılımları tipik bir virüs benzer biçimde çalışmaz. Normalde fena niyetli değildirler, sadece kurtulmak kadar sinir bozucu ve inanılmaz derecede zor olabilirler. Çoğu zaman web tarayıcınızda üstte yeni bir vasıta çubuğu olarak görünürler ve / yada belirli zamanlarda rastgele pop-up reklamları tetiklerler. Neler oluyor bu programlar indiriliyor ve bilgilerinizi takip ediyor: bulunduğunuz internet sayfaları, Google, Yahoo yada başka bir arama motorundaki arama geçmişiniz … muhtemelen şifreleriniz bile. Ek olarak, bilgisayarınızın kıymetli kaynaklarını tüketen yada ana sayfanızı eline geçiren ve otomatikman rastgele bir arama sitesine geçiren şeyler de yapıyorlar.

Bilhassa bu programların birçoğunun bilgisayarınıza indirilmesini sağlıyorsanız, bunun ne benzer biçimde bir sorun bulunduğunu süratli bir halde görebilirsiniz. Bu tür uygulamalar, neredeyse eşzamanlı olarak tetiklendiğinde, ciddi sorunlara ve vakadan sonrasında onarımda oldukça fazla süre ve çabaya niçin olabilir. Her neyse ki, indirebileceğiniz birçok casus yazılım kaldırıcı ve anti casus yazılım programı vardır; hatta bazıları parasız tecrübe etme sürümlerine haizdir. Ondan dokuz kez, kullanımı oldukça basittir ve bilgisayarınızdaki casus yazılımlarla ilişkili dosyaları ve çerezleri köklendirebilir.

Bununla beraber, bu uygulamalardan birini indirdikten sonrasında, daha çok salgından kaçınmak için uyanık olmanız ve programı minimum haftada bir kez kullanmayı ihmal etmeyin. Ek olarak, arka planda çalışan bir tür bir reklam yazılımı kalkanı içeren ve yeni bir casus yazılım parçasının gerçekleşmeden ilkin indirilmesini engellemiş olan bir casus yazılım kaldırma programını indirmeye destek sağlar.

Ek olarak, bildiğinizi düşündüğünüz birinden olsa bile, tıklamadan ilkin ne tür bir bağlantıyı tıkladığınızı devamlı bildiğinizden güvenilir olun. Çoğu zaman, spam e-postalar bir parça casus yazılım indirecek “buraya tıklayın” bağlantıları ihtiva eder, sadece dostunuz casus yazılım indirmenin bir bağlantısı bulunduğunu bile bilmeden AIM yada başka bir şey üstünde size bir bağlantı gönderebilir. Bu vakalar düşündüğünüzden daha yaygın. Gene, arka planda çalışan bir casus yazılım temizleme programı burada oldukça destek olabilir.

İndirilmeden ilkin bilgisayarınızı casus yazılımlardan iyi mi koruyacağınızı biliyorsanız, oldukça daha iyi olacaksınız ve PC teknolojisini caddeden aşağıya çağırmadan özgürce ve güvenli bir halde internette gezinebileceksiniz. aşırı ücretler için bilgisayarınızı düzeltin.

Kategoriler: Genel