Bir işletme sahibi olarak ilk gününüzü hatırlıyor musunuz? Muhtemelen çoğumuz gibiydiniz … oldukça mutlu ve gururlu bir halde. Evet, o zamanlar dünyayı fethedebileceğimizi düşündük. Şimdi dünyanın geri kalanına fazlaca fazla dikkat etmek için kendi ufak köşemizi fethetmekle meşgulüz … tıpkı bizim şeklinde büyük pazarlayan başarı göstermiş pazarlamacılardan birkaç ipucu öğrenmek sürece. Tıpkı bunlar şeklinde ipuçları – ürün yada hizmetten bağımsız olarak her pazara uygulanacak – yeni bir şey tecrübe etmek için mükemmel bir motivasyon deposu. Evet, bir sonraki fikrin ne vakit bir milyon dolar değerinde olacağını asla bilemezsiniz!
1. Hususi Teklif Oluşturun
Hususi bir teklif de … hususi bir teklif. Normalde, müşteriler bu ürünü yada ürün kombinasyonunu satın alamazlar ve ürünler gittiğinde … üzgünüm!
Dışarı çıkmak ve hususi bir teklif oluşturmak için bir sürü yeni ürün sipariş etmek zorunda değilsiniz. Fazlaca fazla şey gerektirmez … yalnız haiz olduklarınızı kullanın. İlgili birkaç öğeyi alın, beraber gruplandırın, fiyatı indirim yapın ve müşterileriniz iyi bir antak kalma elde etmekten coşku duyacaktır. Kendi açınızdan düşünün … bir yerine üç yada dört ürün sattınız. Evet, kombinasyon teklifleri hepimiz için teklifler kazanıyor!
2. Minik Satın alan Gruplarına hitap edin
Niş pazarlar her yerde, derhal burnunuzun altında! Şu anda hizmet verdiğiniz alan kişi kitlesi içinde ortak özellikleri paylaşan insan grupları bulunmaktadır. Bir düşünün … bir ihtimal İspanyolca konuşan bir grubunuz, bir grup gencin ve bir grup orta derslik aile adam ve hanımınız var.
Bu insan sınıflarını değerlendirin ve paylaştıkları benzersiz gereksinimleri ve arzuları keşfedin. Bu, reklam kampanyanızı direkt kendilerine bakılırsa özelleştirmenizi sağlar. Mevcut reklamlarınızı almak ve nişlere uyum sağlamak için birkaç değişim yapmak zor değildir. THEM’i anlamanızdan etkilenecekler ve kârınızdaki artış, alabileceğiniz en iyi teşekkürler olacaktır.
3. Kazanan Tavsiye Programı Kurun
Başarıya ulaşmış pazarlamacılar müşterilerini savunuculara dönüştürme kabiliyetini geliştirirler. Bir çok vakit, müşterilerden direkt başkalarına yönlendirmelerini istemeleri bile gerekmez. Fazladan gitme istekleri, alan kişi sadakati ve desteğini kazanır. Organik olarak, memnun müşteriler dostlarını ve ailelerini onlara iyi bakacakları yere yönlendirir.
Kaliteli hizmet ve yönlendirmelere doğru ilk adımdır, sadece kolayca bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Emekler, her memnun müşterinin üç kişiye sizinle ilgili data verdiğini gösteriyor. Resme ufak bir teşvik eklenirse ne olur? Evet, fazlaca daha fazlası. İster indirim, ister hususi bir armağan eşyası, ister kolay bir teşekkür kartı olsun, arkadaşlarınıza teşekkür eden müşterilere bir teşekkür verin ve tavsiye sarmalını izleyin!
Satın alan anketlerini zenginleştirerek bir taşla iki kuş alabilirsiniz. Müşterinin ürününüz hakkında nelerden hoşlanılmış olduğu ve beğenmediği hakkında birkaç kısa sual, peşinden üründen faydalanacak arkadaşlarınızın ve ailenizin adları ve adresleri için bir talep gelir ve hepiniz yazışma bilgilerini kullanmaya hazırsınız potansiyel alan kişi!

Kategoriler: Genel