Dünyanın dört bir tarafındaki öğretmenler ve öğrenciler, yeni öğretme ve öğrenme yollarına adapte olmak zorundalar. 

Çevrimiçi dersler chat yeni bir şey olmasa da, birçok eğitimci şimdi bir çok süre daha çok deneyime haiz olmadan öğrencileri için süratli bir halde kurslar ve içerik oluşturmak zorunda kalıyor. Sanal sınıfta yeniyseniz, çevrimiçi İngilizce öğretmek için en iyi altı ipucumuza göz atın.

Değişik yaş gruplarının sanal öğrenme için zorlukları vardır, bundan dolayı çevrimiçi dersleriniz esnasında en genç öğrencilerinizin etkileşime girmesine destek olacak dört düşünce vardır.

1. İşleri hazırlayın

Bir çok platformda ekranınızı sohbet öğrencilerle paylaşma seçeneği vardır. Bu, içeriğinizin çoğunu bir düğmeyi tıklatarak ayarlayıp hazır hale getirebileceğiniz anlamına gelir. Dersten ilkin kullanmak istediğiniz görüntüleri hazırlamak için Microsoft Powerpoint şeklinde çevrimdışı kaynakları kullanın.

Zoom şeklinde bazı platformlar, öğrencilerle gerçek zamanlı olarak çalışabileceğiniz bir beyaz tahtayı paylaşmanıza olanak tanır. Sadece, öncesinden hazırlanmış metne haiz bir Word belgesini kullanmayı daha kolay bulabilirsiniz. Bu şekilde, içerik Genç Öğrencilerinizin derhal okuması için hazır olacaktır.

Ek olarak, öğrencilerin derslik esnasında gerekseme duyacağı materyalleri düşünün ve her gün sınıfınızda ne kullanacağınızı gösteren bir ekran paylaşımıyla başlayın. Bu şekilde, anne babalar işleri organize edebilirler. Kağıt, kalem ve renkleri bulabilir yada sohbet odaları öğrencilerinizin kendi kopyaları evde ise çalışacağınız kitabın sayfasını açabilirler.

2. Hareketleri kullanarak öğrencileri edinin

Bir grupla çalışıyorsanız, tüm öğrencilerin mikrofonlarının sessiz olması daha kolaydır. Bu, arka plandaki gürültüyü önlemeye ve odak noktanızı korumaya destek olacaktır. Öğrencilerin başparmak yukarıya yada dalga şeklinde hareketleri sizinle yazışma kurmanın bir yolu olarak kullanmalarını sağlayın. 

Öğrencilerinizi yoklamak için jestleri de kullanabilirsiniz. Mesela, onlara bir şarkı dinleme yada bir öykü okuma seçeneği vermek istiyorsanız, “Bir şarkıyı dinlemek istiyorsanız, ellerinizi başınıza koyun. Bir öykü okumak istiyorsanız, ellerinizi havaya kaldırın. ” Arkasından, her bir seçeneği kaç öğrencinin seçtiğini yüksek sesle sayın.

Genç öğrenciler çoğu zaman dersler esnasında yanıt vermeye isteklidirler, bu yüzden cevabın onları meşgul etmenin ve enerji tüketmenin iyi bir yolu bulunduğunu bildiklerinde chat odası ekrana sallamak şeklinde bir jest yapmalarını sağlamak. Doğal ki, bireylerin de gerektiğinde mikrofonlarını kapatıp açarak soruları cevaplamasını sağlayabilirsiniz.

TPR (Toplam Fizyolojik Tepki) ile meydana getirilen etkinlikler de son aşama iyi çalışıyor ve nişan seviyelerinin düştüğünü fark ederseniz Simon Says şeklinde oyunlar oynayabilir yada Heads, Omuzlar, Dizler ve Ayak Parmakları şeklinde şarkılar söyleyebilirsiniz .

Öğrencilerinizle keyifli bir tahmin oyunu da oynayabilirsiniz:

  • Bir öğrencinin ekrandan dönmesini sağlayın ve öteki öğrencilere bir flashcard düzenleyin. Mesela, bir hayvan, bir spor ya da hamburger yiyecek şeklinde bir fiil olabilir . 
  • Öğrencilerin flashcard’ın gösterdiklerini öykünmek etmelerini yada hareket etmelerini sağlayın.
  • Sonrasında ilk öğrencinin derslik arkadaşlarının ne yaptığını kestirmek için geriye dönmesini sağlayın.

3. Rutinlerinizi kullanın

Öğrencilerinizle geleneksel bir derslik ortamında çalıştıktan sonrasında çevrimiçi öğretime geçiyorsanız, tutarlılıklarının olması iyi olur. Ümit ederim, bir Hello şarkısı yada kolay oyunlar mobil sohbet kullanarak rutinlerinizin çoğunu bir önceki sınıftaki kelimeleri gözden geçirmek için kullanmaya devam edebilirsiniz . 

Öğrencilerle yapabileceğiniz flashcard oyunları için bazı fikirler:

Yavaş ortaya

Flash kartın önüne bir parça kart yada bir kitap koyun ve kartın değişik kısımlarını yavaşça ortaya çıkarın.

yüzgeç 

Flashcard’ı iki elinizle tutun, böylece size bakacak ve öğrencilerin görmesi için oldukca süratli bir halde çevirin.

Flashcard nerede? 

Flashcards’ı arkanın arkasına, kamera arkasına bakacak şekilde odanın etrafına koyun. 

Sonrasında bir öğrenciyi bir flashcard seçmesi için aday gösterin, mesela, “Flashcard’ı tesisin yanında alabilir miyim?” 

Flashcard’ı alın ve hangisi bulunduğunu tahmin etmeleri için öğrencilere açıklayın. Sonrasında flash kartı aynı yere koyabilirsiniz ve tüm flash kartları gördüklerinde bir bellek oyunu oynayabilirsiniz. Mesela, “Bence kırmızı çizmeler bitkinin yanında.”

4. Mevcut olanlardan yararlanın

Çevrimiçi sınıflar için kullanılabilecek birçok kaynak vardır, bundan dolayı bir çok platformun sunmuş olduğu ekran paylaşımı seçeneğini kullanın. Ders kitabınızın dijital bir sürüm sunup sunmadığını deneyin yada bir e-kitap indirin.  

Her dersinize bir öykü anlatma alanı ilave edin ve öğrencilerin noksan kelimeleri doldurmalarını yada sizin için cümleleri tamamlamalarını sağlayın. 

Öğrencilerin YouTube’dan şarkı yada kısa video kliplerle meşgul olmasını sağlayabilirsiniz. Bazı kullanıcılar video akışlarının derslerinin standardını etkilemediğini, ötekiler ise sohbet içinde ne olduğu çevrimdışı kaydetmenin daha iyi bulunduğunu keşfetti. Sizin için en iyi olanı görün. 

İlkokul öncesi ve ilköğretim öğrencileri için favori YouTube kanallarımızdan üçü:

  1. CBeebies BBC bir kanaldır ve değişik videolar oldukca özellikleri – kısa kliplerden mutfakta yiyecek çocuklar için safari maceralar ve eller üstünde ortalama videoda sabun mikroplardan bizi iyi mi koruduğunu .
  2. Kiboomers , Genç Öğrencilerinizi harekete geçirmek için oldukca sayıda şarkı içeren mükemmel bir müzik kanalına haizdir. Bir şarkı çalmak, derste mola vermenin mükemmel bir yoludur ve öğrencilere birazcık hareket etme şansı verir. Bir sonraki derste niçin Freeze Dance Song’u denemiyorsunuz ?
  3. Peekaboo Kids’teki Dr. Bionics Show’un birazcık daha uzun videoları var, sadece renkli, eğitici ve ilgi çekici. Mesela, öğrenciler bir kurbağanın beş duyusunu yada yaşam döngüsünü öğrenebilirler .

Çevrimiçi öğretime yeni giren YL meslektaşlarına başka ne tavsiye edersiniz? Aşağıdaki yorumlarda bizlere bildirin!

Sizin ve öğrencilerinizin çevrimiçi derslere geçmesine destek olmak için parasız kaynaklarla dolu Öğretmeye Devam Et, Öğrenmeye Devam Et sayfamızı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin .