Fauja Singh, dünyanın en eski chat maraton koşucularından biridir. 1911’de Hindistan’da hayata merhaba dedi, karısı 1992’de öldükten sonrasında İngiltere’ye taşındı . Evde oturmaktan meydana gelen sıkıntıyla savaşım etmek için Fauja Singh koşu halletmeye karar verdi – ve sekiz yıl sonrasında Londra’da ilk maratonunu 89 yaşlarında koştu. O zamandan beri, yedi yarı maratonun yanı sıra sayısız yarı maraton koştu . 100m, 200m, 300m, 800m, 1500m, 1 mil, 3.000m ve 5.000m yaş grubunda en süratli dünya rekorunu elinde tutuyor.

Çalışan kariyeri süresince Fauja Singh, Sih kültürünü tanıtan çeşitli yardım müesseselerinin yanı sıra prematüre bebeklere sohbet tıbbi bakım elde eden bir yardım için para topladı . “Yarıştaki en yaşlı koşucunun dünyamızdaki en genç insanoğlu için koşmasının iyi bir şey bulunduğunu düşünüyorum” dedi. Fauja Singh dünyanın en esin verici sporcularından biri ve 2004’te Adidas ona “Hiçbir Şey İmkansız” adlı bir reklam kampanyasında yer verdi.

Fauja Singh, yaşlarının averaj bir adamından yüzde 180 daha zinde ve doktorlar, kardiyovasküler sistemi günde 7-10 mil eğitim programını sohbet odaları destekleyebildiği sürece çalışmaya devam edebileceğini söylüyor .

Fauja Singh’in sıhhat durumunun sırrı nedir? “Değişik yiyeceklere fazlaca dikkat ediyorum. Diyetim kolay ”diyor. Fauja Singh et yada kızarmış yiyecekler yemiyor, sigara içmiyor yada içmiyor. Pozitif tutumu ve maneviyatı da destek oluyor: “” Aklımı geçen negatif düşünceler istemiyorum. İlk 20 mil oldukça kolay. Son altı mil erişince, Tanrı ile konuşurken koşuyorum. ”

Kelime Hazinesi

Harp  = Karşı harp

Boredom = ‘Can sıkan’ isim

Jogging = Yürümekten daha süratli, sadece koşmaktan daha yavaş

Countless = Sayılamayacak kadar fazlaca

Hayır Kurumları = İnsanlara yardım eden kuruluşlar

Prematüre bebekler = Oldukca erken doğan bebekler

Fitter = Daha sıhhatli ve daha atletik

Kardiyovasküler sistem = Kalp ve dolaşım sistemi (damarlar ve arterler)

[önemli]

En eski, en süratli,  en genç ve en esin verici kelimelere üstünlük  denir Üstünlük belirten ifadeler 3 yada daha çok şeyi karşılaştırmak için kullanılır.