kısa yollar Giriş
icon
icon
Sultan 2.Abdulhamid’in Eğitime Verdiği Önem

Selamun Aleyküm sevgili okurlar. Artık sitemiz de tarih severlerin de ilgisini çekecek konulara yer vereceğiz. Bu konuda  biz Türk Milleti’nin tarihi geniş olduğu için Üyeliksiz Sohbet Siteleri’nde  bol bol sizlere aktarmaya çalışacağım. Bu gün ki konumuz Vefatından 100 sene sonra bile  sevgisi yüreğimizde olan Sultan 2.Abdulhamid Han’ın eğitime verdiği önemi anlatmaya çalışacağım.

Sultan 2.Abdulhamid Han’ın eğitime verdiği önemi anlatan çalışmaları ilk kayda alan kişiler ,Bayram Kodoman  Benjamin C. Fortna ve Mehmet Ö.Alkan adlı uluslar arası tarih araştırmalaırnda isim yapmış kişilerdir. Biz bunlardan Mehmet Alkan’ı ele alacağız. Alkan’a göre  ”Sultan Abdulhamid devrinin ilk 15 yılında 160 rüşdiye (orta okul) , 55 idadi (Lise) ,,14 İptidai Darülmuallimini (ilk öğretim öğretmen okulu) 19 Müslüman özel okulu ve 9649 modern  iptidai ilk okulları kurulmuştur. Ayrıca 5130 civarında eski tarz öğretim yapan sıbyan mektepleri ilkokula dönüştürülmüştür.

1893 yıllarına ait öğrenci istatistiklerine bakarsak , Sultan Abdulhamid Han döneminde ortalama 900 bini aşkın öğrenci  sayısına rastlarız.Okul sayısı ise Balkanlar’dan Anadolu’ya Ortadoğu’dan , Afrika’ya kadar 29 bin’den fazla eğitim kurumları görülmektedir.Öğretmen sayıları ise  32 bin civarı kadardır.  Bu anlatılanlar 33 yıllık padişahlık dönemi yapan Sultan 2.Abdulhamid Han’ın  ilk 15 senelik çalışmalarının sonucuydu.

Sultan 2.Abdulhamid,Sultan 2.Abdulhamid hayatı,Sultan 2.Abdulhamid tarihteki yeri,Sultan 2.Abdulhamid tarihteki önemi,Sultan 2.Abdulhamid eserleri,Sultan 2.Abdulhamid yaptıkları

Yazı KoRSaN Tarafından 21.03.2018 Tarih, Saat 7:18 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
728x90 reklam alanı
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish